flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Зміни щодо сплати судового збору з 1 січня 2018 року

04 січня 2018, 11:28

Судовий збір у 2018 році

 

При розрахунку судового збору враховується розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб встановлений законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

 

Тож, з кожним роком сума судового збору буде зростати із ростом прожиткового мінімуму для працездатних осіб.  Розмір прожиткового мінімум для працездатних осіб (РПМПО) з 1 січня 2018 року становить 1762 грн..

 

Варто також мати на увазі, що ставки судового збору різняться за категоріями платників (фізичні особи, фізичні особи-підприємці, юридичні особи) та підвищуються при зверненні до кожної вищої судової інстанції.

 

Так, за подання цивільного чи адміністративного позову майнового характеру, фізичним особам та підприємцям доведеться сплатити щонайменше 1% ціни позову, але не менше 0,4 РПМПО (704 грн. 80 коп.), а юридичним особам - 1,5% ціни позову, але не менше 1 РПМПО (1762 грн.).                         Максимальна ж сума судового збору у таких справах буде складати 5 РПМПО (8810 грн.). Для юридичних осіб таке обмеження становить 350 РПМПО (616700 грн.).

 

За подання позову немайнового характеру сплачується 704 грн. 80 коп. – фізичними особами та 1762 грн. – підприємцями та юридичними особами.

 

За подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, платити доведеться двічі, адже в такому разі судовий збір сплачується за ставками, встановленими як для позовів майнового так і немайнового характеру.

 

У разі, коли в позовній заяві об’єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну таку вимогу.

 

За подання заяви у справах про стягнення боргів за комунальні послуги, які, як правило, розглядають у порядку наказного провадження доведеться сплатити 0,1 РПМПО – 176 грн. 20 коп.                                       А за заяву про його скасування – 0,05 РПМПО, - 88 грн. 10 коп..

     

За подання позовів про захист честі та гідності, ділової репутації доведеться викласти 0,4 РПМПО (704 грн. 80 коп.). За позови про відшкодування моральної шкоди доведеться сплатити 1,5% ціни позову, але не менше 1 РПМПО (1762 грн.).

     

Сплачувати судовий збір потрібно і у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення. Окрім штрафу, правопорушнику доведеться додатково поповнити державну казну на 0,2 РПМПО (352 грн. 40 коп.).

     

А от подання апеляційної скарги обійдеться заявнику у 150% тієї суми, яка сплачена при зверненні до суду першої інстанції. Касаційна ж скарга «коштуватиме» іще більше –200% суми збору у першій інстанції. За оскарження ухвали суду (наприклад, про відмову у відкритті провадження) стягується 0,2 РПМПО – 354 грн. 20 коп.. Юридичним особам доведеться витратися іще більше, оскільки для них ставка судового збору в цьому разі встановлена на рівні 1 РПМПО, тобто 1762 грн..

 

За подання до суду процесуальних документів в електронній формі судовий збір може бути сплачено за допомогою Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи та з використанням платіжних систем через мережу Інтернет у режимі реального часу.

 

Судовий збір сплачується не тільки за подачу позовних заяв до суду, але й за видачу судових документів. Наприклад, за повторну видачу копії судового рішення треба сплатити 0,003 РПМПО (5 грн. 29 коп.) за кожну сторінку копії.

 

Частиною 2 статті 3 Закону України “Про судовий збір”встановлено перелік категорій справ, за якими не справляється судовий збір при зверненні до суду:

 

  • заяви про перегляд Верховним Судом України судового рішення у разі встановлення міжнародною судовою установою, юрисдикція якої визнана Україною, порушення Україною міжнародних зобов'язань при вирішенні справи судом;
  • заяви про скасування судового наказу;
  • заяви про зміну чи встановлення способу, порядку і строку виконання судового рішення;
  • заяви про поворот виконання судового рішення;
  • заяви про винесення додаткового судового рішення;
  • заяви про розірвання шлюбу з особою, визнаною в установленому законом порядку безвісно відсутньою;
  • заяви про встановлення факту каліцтва, якщо це необхідно для призначення пенсії або одержання допомоги за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням;
  • заяви про встановлення факту смерті особи, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави вважати її загиблою від певного нещасного випадку внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру;
  • заяви про надання особі психіатричної допомоги в примусовому порядку;
  • заяви про обов'язкову госпіталізацію до протитуберкульозного закладу;
  • позовної заяви про відшкодування шкоди, заподіяної особі незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їх посадовою або службовою особою, а так само незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, органів досудового розслідування, прокуратури або суду;
  • заяви, апеляційної та касаційної скарги про захист прав малолітніх чи неповнолітніх осіб у разі, якщо представництво їх інтересів у суді відповідно до закону або міжнародного договору, згоду на обов’язковість якого надано Верховною Радою України, здійснюють Міністерство юстиції України, суб’єкти надання безоплатної вторинної правової допомоги та/або органи опіки та піклування або служби у справах дітей;
  • клопотання про визнання і виконання рішення іноземного суду відповідно до міжнародного договору України, згоду на обов’язковість якого надано Верховною Радою України та яким не передбачено плату під час звернення до суду, подання апеляційної та касаційної скарг у таких справах;
  • заяви про встановлення факту смерті особи, яка загинула або пропала безвісти в районах проведення воєнних дій або антитерористичних операцій.

     

Законом також передбачено ряд пільг при сплаті судового збору. Наприклад, інваліди I та II груп та інваліди Великої Вітчизняної Війни повністю звільняються від сплати судового збору. Також, є певні категорії справ, за якими судовий збір з позивачів не стягується. Зокрема це позови про стягнення заробітної плати, аліментів, поновлення на роботі, тощо.

     

Стаття 7 ЗУ “Про судовий збір” передбачає ряд підстав повернення сплаченого судового збору:

 

  • зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом;
  • повернення заяви або скарги;
  • відмови у відкритті провадження у справі в суді першої інстанції, апеляційного та касаційного провадження у справі;
  • залишення заяви або скарги без розгляду (крім випадків, якщо такі заяви або скарги залишені без розгляду у зв’язку з повторним неприбуттям або залишенням позивачем судового засідання без поважних причин та неподання заяви про розгляд справи за його відсутності, або неподання позивачем витребуваних судом матеріалів, або за його заявою (клопотанням);
  • закриття (припинення) провадження у справі (крім випадків, якщо провадження у справі закрито у зв’язку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом), у тому числі в апеляційній та касаційній інстанціях.

 

В першому випадку судовий збір повертається в розмірі переплаченої суми; в інших випадках,  - повністю.

 

У разі укладення мирової угоди до прийняття рішення у справі судом першої інстанції, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті; укладення мирової угоди, відмови від позову, визнання позову відповідачем на стадії перегляду рішення в апеляційному чи касаційному порядку суд у відповідній ухвалі у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення скаржнику (заявнику) з державного бюджету 50% судового збору, сплаченого ним при поданні позову (відповідної апеляційної чи касаційної скарги).

 

Крім цього, за ст. 8 ЗУ “Про судовий збір” враховуючи майновий стан сторони, передбачена можливість відстрочення чи розстрочення за певних умов сплати судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення рішення по справі:

 

1)  розмір судового збору перевищує 5% розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або

2)      позивачами є:

  • військовослужбовці;
  • батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів;
  • одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда;
  • члени малозабезпеченої чи багатодітної сім’ї;
  • особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або.

3)      предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров’ю.

 

Суд може також зменшити його розмір або взагалі звільнити від сплати судового збору. Для цього потрібно подати до суду відповідні документи, (наприклад, довідку про доходи, про склад сім'ї, про наявність на утриманні непрацездатних членів сім'ї, банківські документи про відсутність на рахунку коштів, довідку податкового органу про перелік розрахункових та інших рахунків тощо).

   

У платіжних документах на перерахування судового збору в рядку "одержувач" зазначити найменування територіального органуДержавної казначейської служби України за місцем знаходження суду, який розглядає справу.     

       

Як свідчить практика, суди вимагають надання саме оригіналу платіжного документу про сплату судового збору.

 

Якщо заявником не подано належних доказів сплати судового збору у встановленому законодавством порядку та розмірі або (за необхідності) документів, що підтверджують звільнення від його сплати, заява (скарга) залишається без руху. При цьому у відповідній ухвалі суду має бути зазначено правильний порядок сплати та/або розмір судового збору.

  

Рекомендується перед тим, як сплачувати судовий збір, уточнити реквізити рахунку на офіційному веб-сайті суду на порталі "Судова влада України". Також там є можливість зручно заповнити та роздрукувати платіжний документ.

     

У процесі розгляду кожної конкретної справи не виключені й інші витрати, такі як експертизи, оплата роботи спеціаліста, витрати, пов’язані з явкою до суду свідків та інших учасників процесу. Тож, перед тим як звернутися до суду потрібно зважити усі свої потенційні витрати та доходи.

 

 

    Таблиця: Розмір судового збору у 2018 році *

 

Найменування документа і дії, за яку справляється судовий збір, та платника судового збору

Ставка судового збору

Розмір судового збору з 01.01.2018 по 31.12.2018 р., грн.

1. За подання до суду:

Мінімум

Максимум

1) позовної заяви майнового характеру, яка подана:

фізичною особою або фізичною особою - підприємцем

1% ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб  

704,80

8 810,00

юридичною особою

1,5% ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб

1 762,00

616 700,00

2) позовної заяви немайнового характеру, яка подана:

фізичною особою

0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб

704,80

юридичною особою або фізичною особою - підприємцем

1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб

1 762,00

3) позовної заяви:

про розірвання шлюбу

0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб

704,80

про поділ майна при розірванні шлюбу

1% ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 3 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб

704,80,00

5 286,00

4) заяви у справах окремого провадження; заяви про забезпечення доказів або позову; заяви про перегляд заочного рішення; заяви про скасування рішення третейського суду (міжнародного комерційного арбітражу); заяви про видачу виконавчого документа на примусове виконання рішення третейського суду (міжнародного комерційного арбітражу); заяви про видачу виконавчого документа на підставі рішення іноземного суду; заяви про роз’яснення судового рішення, які подано; заяви про сприяння третейському суду (міжнародному комерційному арбітражу) в отриманні доказів:

фізичною особою

0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб

352,40

юридичною особою або фізичною особою - підприємцем

0,5 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб

881,00

41заяви про видачу судового наказу

0,1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб

176,20

42заяви про скасування судового наказу

0,05 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб";

88,10

5) позовної заяви про захист честі та гідності фізичної особи, ділової репутації фізичної або юридичної особи, а саме:

позовної заяви немайнового характеру

0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб

704,80

позовної заяви про відшкодування моральної шкоди

1,5% ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб

1 762,00

не обмежено

6) апеляційної скарги на рішення суду; заяви про приєднання до апеляційної скарги на рішення суду; апеляційної скарги на судовий наказ, заяви про перегляд судового рішення у зв’язку з нововиявленими обставинами

150% ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги

528,60 - 2 643,00

не обмежено

7) касаційної скарги на рішення суду; заяви про приєднання до касаційної скарги на рішення суду

200% ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги в розмірі оспорюваної суми

704,80 - 3 524,00

не обмежено

8) апеляційної і касаційної скарги на ухвалу суду; заяви про приєднання до апеляційної чи касаційної скарги на ухвалу суду:

фізичною особою

0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб

352,40

юридичною особою або фізичною особою - підприємцем

1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб

1 762,00

2. За подання до господарського суду:

1) позовної заяви майнового характеру

1,5% ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб

1 762,00

616 700,00

2) позовної заяви немайнового характеру

1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб

1 762,00

21заяви про видачу судового наказу

0,1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб

176,20

22) заяви про скасування судового наказу

0,05 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб";

88,10

3) заяви про вжиття запобіжних заходів та забезпечення позову;

заяви про видачу виконавчого документа на підставі рішення іноземного суду;

заяви про скасування рішення третейського суду;

заяви про видачу виконавчого документа на примусове виконання рішення третейського суду;

заяви про роз’яснення судового рішення

0,5 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб

881,00

4) апеляційної скарги на рішення суду; апеляційних скарг у справі про банкрутство; заяви про перегляд судового рішення у зв’язку з нововиявленими обставинами

150% ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги

2 643,00

925 050,00

5) касаційної скарги на рішення суду; касаційних скарг у справі про банкрутство

200% ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги

3 524,00

1 233 400,00

6) апеляційної і касаційної скарги на ухвалу суду; заяви про приєднання до апеляційної чи касаційної скарги на ухвалу суду

1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб

1 762,00

7) заяви про затвердження плану санації до порушення провадження у справі про банкрутство

2 розміри прожиткового мінімуму для працездатних осіб

3 524,00

8) заяви про порушення справи про банкрутство

10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб

17 620,00

9) заяви кредиторів, які звертаються з грошовими вимогами до боржника після оголошення про порушення справи про банкрутство, а також після повідомлення про визнання боржника банкрутом;

заяви про визнання правочинів (договорів) недійсними та спростування майнових дій боржника в межах провадження у справі про банкрутство;

заяви про розірвання мирової угоди, укладеної у справі про банкрутство, або визнання її недійсною

2 розміри прожиткового мінімуму для працездатних осіб

3 524,00

3. За подання до адміністративного суду:

1) адміністративного позову:

майнового характеру, який подано:

фізичною особою або фізичною особою - підприємцем

1% ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб

704,80

8 810,00

суб’єктом владних повноважень, юридичною особою

1,5% ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб

1 762,00

616 700,00

немайнового характеру, який подано:

фізичною особою

0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб

704,80

суб’єктом владних повноважень, юридичною особою або фізичною особою - підприємцем

1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб

1 762,00

2) апеляційної скарги на рішення суду, заяви про приєднання до апеляційної скарги на рішення суду, заяви про перегляд судового рішення у зв’язку з нововиявленими обставинами

150% ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги

1 057,20 - 2 643,00

925 050

3) касаційної скарги на рішення суду, заяви про приєднання до касаційної скарги на рішення суду

200% ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви

1 409,60 - 3 524,00

1 233 400,00

5) апеляційної і касаційної скарги на ухвалу суду; заяви про приєднання до апеляційної чи касаційної скарги на ухвалу суду

1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб

1 762,00

6) заяви про забезпечення доказів або позову, заяви про видачу виконавчого документа на підставі рішення іноземного суду, заяви про зміну чи встановлення способу, порядку і строку виконання судового рішення

0,3 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб

528,60

4. За видачу судами документів:

1) за повторну видачу копії судового рішення

0,003 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб за кожний аркуш паперу

5,29

4) за видачу в електронному вигляді копії технічного запису судового засідання

0,03 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб

52,86

5) за виготовлення копії судового рішення у разі, якщо особа, яка не бере (не брала) участі у справі, якщо судове рішення безпосередньо стосується її прав, свобод, інтересів чи обов’язків, звертається до апарату відповідного суду з письмовою заявою про виготовлення такої копії згідно із Законом України "Про доступ до судових рішень"

0,003 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб за кожний аркуш копії

5,29

6) за виготовлення копій документів, долучених до справи

0,003 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб за кожний аркуш копії

5,29

5. У разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення

0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб

352,40

 

* При поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.